Warsztaty aktorskie u Justyny Kowalskiej

≡ 11 kwiecień, 2016

W semestrze wiosennym za prośbą słuchaczy oraz studentów zostały utworzone warsztaty aktorskie. Oczekiwanie na pierwsze zajęcia trochę się przedłużyło, ale było warto!

Warsztaty aktorskie u Justyny KowalskiejWarsztaty prowadzi Justyna Kowalska - reżyser, scenarzysta, aktorka, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Mickiewicza. Współpracuje m.in z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Teatrem Ludowym i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, realizuje też spektakle niezależne. Ma na swoim koncie kilka nagród (m.in. PPA, Kontrapunkt).

Już w pierwszych minutach zajęć prowadząca pokazała, że jest prawdziwym wulkanem energii, a co więcej zaraziła tym wszystkich uczestników. Sala wykładowa zamieniła się w parkiet taneczny, a na twarzach pojawiły się zdumione miny przerywane głośnym śmiechem. Po rozgrzewce przyszedł czas na zadania. Za pomocą dwóch niekonwencjonalnych zdań (których nauka była nie lada wyzwaniem!) studenci odwzorowywali emocje oraz najróżniejsze sytuacje - pogrzeb kolegi, którego niechcący zabiliśmy, zaskakujący poranek po nieudanej randce czy wyznanie partnerowi zmiany orientacji.

Po przerwie zespoły czteroosobowe przedstawiały wyreżyserowane przez siebie krótkie etiudy, oparte na wcześniej wspomnianych zdaniach. Każda grupa miała całkiem inną wizję - pogrzeb, wieczór panieński, scena z Harrego Potera, to tylko niektóre z nich.

W ostatniej części zajęć słuchacze recytowali wiersz, a w ramach dodatkowego utrudnienia każdy dostał rolę, w którą wcielał się wypowiadając tekst. Terapia, opera, randka podczas której nagle robi się nam niedobrze, seans wróżki… Ile uczestników tyle pomysłów na okoliczności!

Niewątpliwie w ciągu trzech godzin WSR tętnił życiem, a nasi sąsiedzi mogli w przeróżnych formach usłyszeć głośne krzyki ,,Bubuja Abuja Buhaja Kabuja” czy ,,Para Pocina i Płowe Pilczenie” :)

Poniżej kilka zdjęć z warsztatów:

Warsztaty aktorskie u Justyny Kowalskiej